PSICHOSZOCIÁLIS KOCKÁZATÉRTÉKELÉS

Pszichoszociális kockázatok

Hazai viszonylatban új és a munkáltatók, a munkavállalók, sőt az egész közgondolkodás részéről kevésbé felismert problémakörről van szó.

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 2008. január 1-jétől hatályos módosítása  meghatározza a fogalmat és a munkavédelem részeként törvényi szintű szabályozással munkáltatói feladattá teszi a pszichoszociális kockázati tényezők felmérését és kezelését.

A törvény szerint pszichoszociális kockázatnak minősülnek a munkavállalót a munkahelyén érő olyan hatások (konfliktusok, munkaszervezés, munkarend, foglalkoztatási jogviszony bizonytalansága stb.), amelyek befolyásolják az ezekre a hatásokra  adott reakcióit, illetőleg stresszt, munkabalesetet, lelki eredetű szervi (pszichoszomatikus) megbetegedést okoznak.

 

Pszichoszociális kokázatok felmérése

A pszichoszociális kockázatokat munkakörökre, munkaköri csoportokra (például vezetők, értékesítők, irodai dolgozók, stb.) célszerű felmérni, mert így felismerhetők a munkaköri csoportok problémái, ezáltal a munkáltatónak lehetősége van csoportonként „beavatkozni” ( pl. célzott tréningek, személycsere, munka átszervezése, stb.)

 

A felmérés tesztekkel, vagy személyes interjúkkal valósul meg és az alábbi elemekből áll:

1.  Pszichoszociális kóroki tényezők felmérése (munkarend, munkafolyamat, munkakörülmények, munkaszervezés, munkaeszközök stb hatásának vizsgálata)

2.   Pszichoszociális elváltozások felmérése ( munkavégzéssel összefüggő testi panaszok, pl. fejfájás, alvási panaszok, gyomorpanaszok, stb.)

3.  Életmód felmérése (szokások: dohányzás, alkoholfogyasztás, testmozgás, stréb.)

 

A pszichés terhelések csökkentése

A psichoszociális kockázatok okainak és az elváltoások mértékének felmérése, a terhelés csőkkentésének lehetőségét alapozzák meg.

A pszichoszociális kockázatok és az általuk okozott elváltozások, megbetegedések felmérésének során alapvető feladat, hogy  a munkáltató saját szerepének felismeréséhez,  az okok megszüntetéséhez és a megelőzéshez megalapozott ismeretek birtokába jusson..

A munkavállalók közérzetének javítása egyre fontosabb a motiválási rendszerben, a munkaerő megtartásban, az elkötelezésben. Ennek a munkahelyi pszichoszociális kockázatértékeléssel megalapozott terhelés csökkentés  nagyon hatékony eszköze.

 

Az eredmények maximalizálása

A pszichoszociális kockázatok, és következményeik felméréséről készített és csökkentési, megelőzési javaslatokat is tartalmazó jelentéssel segítjük vállalkozását törvényi kötelezettségei teljesítésében és az elérhető előnyök maximalizálásában.

Kedves Érdeklődő!

 

Mielőtt elhagyná oldalunkat, és szerezzen naprakész tudást a szakértőink által összeállított cikkekből, tanulmányokból, letölthető anyagokból! A feliratkozás ingyenes ugyan, de megszerezhető tudás felbecsülhetetlen!

Nincs más teendője, mint hogy , kitölti az űrlapot (csak 1 perc az egész) és várja a hamarosan megérkező első levelet.