MSZ EN ISO/IEC ISO 17024 - Megfelelőségértékelés: a vizsgaközpontok akkreditálásának szabványa, amely személyek tanúsítását végző testületek/akkreditált vizsgaközpontok általános követelményeit határozza meg.
Az ISO/IEC 17024 európai szabványt a CEN (Comité Européen de Normalisation) 2012 június 2-án hagyta jóvá és nemzeti szabványként a Magyar Szabványügyi Testület a nemzeti szabványosításról szóló 1995. évi XXVII. törvény alapján tette közzé.
A szabványt a technológiák gyors fejlődése nyomán kialakuló specializáció miatti szakember igény biztosítása hozta létre.
Az európai műszaki tartalmú jogszabályokhoz való harmonizáltsága alapján ajánlást ad a személyek tanúsítását végző testületek részére az alapvető követelmények teljesítésére.
Közmegegyezéssel elfogadott dokumentum, amelynek révén és alkalmazásával általánosan elismert személytanúsítás érhető el.
Az ISO 17024 célja, hogy a személyek tanúsítását irányító testületek számára egy általánosan elfogadott irányelv szerepét töltse be. Alkalmazása önkéntes. Ha viszont alkalmazását dokumentumban hivatkozva egy testület önként vállalja, akkor a hivatkozott területet illetően a követelmények teljesítése kötelező.
A személytanúsítást végző testületek a követelményeknek való megfelelést akkor teljesítik, ha az előírásokat változtatás nélkül alkalmazzák.
Szemben az irányítási rendszereket tanúsító szervezetekkel a személyek tanúsítását végző testületek jellemző funkciója vizsga lebonyolítása, amely során meghatározott kritériumokat alkalmaznak a szakmai alkalmasság mérésére.
Ismeretek AKKREDITÁLT VIZSGAKÖZPONT körében.
A szabvány tartalma, fejezetei
A szabvány 10 fejezetéből az 1-3 fejezett az alkalmazás és értelmezés általános megfogalmazásait tartalmazza.
A 4-10 fejezetek a személytanúsítást végző szervezetek működésével kapcsolatos érdemi követelményeket határozzák meg az alábbiak szerint:
- Általános követelmények:
Itt a személytanúsító szervezetek jogi státusza, döntésekért viselt felelőssége, a pártatlanság kezelése és a pénzügyi felelősség általános követelményei szerepelnek. - Szervezeti követelmények:
A személytanúsító szervezeteknek meghatározott szervezeti felépítést kell kialakítani, amelyben szabályozni kell a tanúsítás és a képzés kapcsolatát oly módon, hogy a pártatlanság ne sérüljön. - Az erőforrásokkal kapcsolatos követelmények:
A személytanúsító testületnek irányítania kell a tanúsítási folyamatban részt vevő teljes személyzet munkáját és felelősséget kell mind ezért vállalnia.
Ez a felelősség kitejed a vizsgáztatásban, értékelésben résztvevőkön túl, külön szabályozott módon az alvállalkozókra is.
- Nyilvántartási és információs követelmények:
- Nyilvántartást kell vezetni a jelentkezőkről, jelöltekről és a tanúsított személyekről. A nyilvántartásoknak bizonyítaniuk kell, hogy a tanúsítási, újra tanúsítási folyamatot hatékonyan teljesítették és az információk bizalmasságát biztosították.
- A személytanúsító testületnek nyilvánosan elérhetővé kell tenni a tanúsítási rendszer érvényességi körére vonatkozó információkat és a személytanúsítási folyamat általános leírását.
- Jogilag érvényesíthető megállapodásokon alapuló módon biztosítani kell, hogy a szervezet birtokába jutott minden információ bizalmasága garantálható legyen.
- Ki kell alakítani és dokumentálni kell a teljes személytanúsítási folyamat alatti biztonság fenntartásához szükséges eljárásokat
- Tanúsítási rendszerek - a szabványnak ez a fejezete meghatározza a következőket:
- Minden személytanúsítási kategóriára létre kell hozni egy tanúsítási rendszert, amelynek a szabványban meghatározott elemeket és követelményeket kell tartalmaznia
- Dokumentumokkal kell rendelkezni annak igazolására, hogy a személytanúsítási rendszer kidolgozásában a szabványban meghatározott feltételek teljesültek.
- A tanúsítási folyamat követelményei (Ez a fejezet meghatározza, hogy az alábbi folyamatokat szabályozni és dokumentálni kell):
- Jelentkezési folyamat
- Értékelési folyamat
- Vizsgafolyamat
- Tanúsításra vonatkozó döntés folyamatai
- A tanúsítás felfüggesztése, visszavonása, vagy érvényességi körének szűkítése
- Újra tanúsítási folyamat
- Tanúsítványok, emblémák és jelölések alkalmazása
- Fellebbezések a tanúsításra vonatkozó döntések ellen
- Panaszok kezelése
- Az irányítási rendszerrel kapcsolatos követelmények:
A személytanúsító szervezeteknek olya irányítási rendszert kell kialakítania, dokumentálnia, megvalósítania és fenntartania, amely alkalmas a nemzetközi szabvány követelményei teljesítésére és a teljesítés bizonyítására.
Az ISO 17024, irányítási rendszerre vonatkozó általános követelményei
- A vezetőségnek ki kell jelölnie a vezetés valamely tagját, akinek egyéb feladatától függetlenül, olyan jogkörrel kell rendelkeznie, hogy a szükséges eljárásokat kialakítsák, megvalósítsák, fenntartsák és beszámoljon a vezetőségnek a teljesítésekről.
- Dokumentációs és nyilvántartási rendszert kell kialakítani, felügyelni, és ellenőrzési rendszert kell működtetni
- Ki kell alakítani a belső auditálások és vezetőségi átvizsgálások rendszerét
- Helyesbítő és megelőző intézkedések rendszerével biztosítani kell a nem megfelelőségek javítását és az ismétlődések minimalizálását
A szabvány szerepe, helye a képzési rendszerben
A technológiák gyors fejlődése és divezifikálódása következtében megújult a felnőttképzési törvény. Az új törvény alapján akkreditált vizsgaközpontok jönnek létre, amelyek akkreditálását az MSZ EN ISO/IEC 17024 szabvány egységes elvek, követelmények alapján teszi lehetővé.
A szabvány követelményei alapján, a NAH által akkkreditált intézmények, akkreditált vizsgaközpontok jogosultak közhiteles dokumentumok (oklevél, bizonyítvány) kiadására
Az akkreditációról, akkreditált vizsgaközpontokról, akkreditálási lehetőségekről további részleteket