Az ISO 50001:2018 Energiagazdálkodási Irányítási rendszer bevezetése az energetikai alapállapot meghatározásával és a lehetséges energiahatékonysági intézkedések megtervezésével jár.
Ez megfeleltethető az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvényben szereplő energetikai auditálással. Az ISO 5001 tanúsítványa igazolja a törvényi kötelezettségek teljesítését.
Az ISO 50001 és az energiagazdálkodási teljesítmény mutatók szerepe
A rendszer bevezetése során kialakításra kerülő energiagazdálkodási teljesítmény mutatók (EgTM) emellett az energiahatékonysági célok kitűzéséhez és az eredmények nyomonkövetéséhez alkalmazva jelentős energiaköltségmegtakarítást eredményeznek.
A rendszer fenntartása olyan tudatos szervezeti kultúra kialakítását eredményezi, mely egyrészt a jelentős energiafogyasztók alkalmazásán, másrészt a beruházások tervezésén keresztül mással pótolhatatlan fejlesztéseket eredményez. Az ETM-eken keresztül az energiafogyasztás racionális keretei folyamatos felügyeletet kapnak, lehetőséget kínálva az eltérések kimutatására és ezen keresztül a tudatos fejlesztéseknek.