2020.09.25: a Codex Alimentarius Bizottság elfogadta a Codex of Practices módosítását
(General Principles of Food Hygiene (CXC 1-1969) és ennek HACCP melléklete)
VÁLTOZÁSOK:
Jelentős tartalmi és metodikai változások történtek, melyek lényegi elemei az alábbiak:
- Fogalmak és meghatározásuk.
- „CODEX General Principles of Food Hygiene” (Good Hygiene Practices, GHP) önálló fejezet a korábbi melléklet státusz helyett.
- A GHP fejezet (1.) megelőzi a HACCP fejezetet (2.), ezzel konkrétan a HACCP bevezetéséhez szükséges ún. előfeltételi programokként értelmezendő.
- Mindkét útmutató fejezet szövege bővebb és konkrétabb.
3. Újdonságként megjelent az élelmiszerbiztonsági kultúra.
- Az 1. fejezetben világos követelményként szerepel a pozitív élelmiszerbiztonsági kultúra kialakítása, mint az élelmiszerbiztonság lényeges eleme. (ld.: A BIZOTTSÁG (EU) 2021/382 RENDELETE (2021. március 3.))
4. Hivatkozik az élelmiszer-allergén menedzselés gyakorlatára (CXC 80-2020).
- Az allergének továbbra sem kerültek külön élelmiszerbiztonsági veszélyként kiemelve, azaz maradt a biológiai/kémiai/fizikai csoportosítás, azonban a kémiai veszélyek között figyelembe veendők és a kockázatértékelésben kezelendők (mint eddig is).
- Mindemellett, az allergén-menedzsment magatartási szabályokat tartalmazó CXC 80-2020 kiadása arra hívja fel a figyelmet, hogy az előfeltételi programok kritikusak a fogyasztók egészségének megőrzésében. Kevés olyan CCP van, amely valóban csökkenti az allergén veszélyt.
5. Újdonságként megjelent a gyártási tétel azonosító (Lot) és nyomonkövethetőség.
- A termékvisszahívást lehetővé tevő és a raktárforgást segítő módszer alkalmazása.
General Standard for the Labelling of Prepackaged Foods (CXS 1-1985)
Principles for Traceability/Product Tracing as a Tool within a Food Inspection and Certification System (CXG 60-2006),
6. Az 1. és 6. alapelvekben változás történt (a 3. és 5. is érintett).
- Az 1. alapelv kis változása a szöveg kiegészítése: Veszélyelemzés végzése „és szabályozó intézkedések azonosítása”. (Eddig is ezt kellett tenni.)
- Azonban az alapelv útmutatója lényeges változást tartalmaz! „Valamennyi ismert nem szándékolt alkalmazást” figyelembe kell venni, nem csak az ismert, szándék szerintit. A magyarázó példában olyan higítást és főzést igénylő leveskeverék szerepel, amelyet hőkezelés nélkül chips mártogatónak lehet használni.
- A 3. alapelv kis változása a szöveg kiegészítése: “validált” kritikus határérték.
Guidelines for the Validation of Food Safety Control Measures (CXG 69 – 2008) alapján, azonban nem kell minden esetben validálni.
Az irodalom, a hatóság, a kompetens szervezet (pl. gépgyártó) útmutatója is alapja lehet a „validitásnak”. - Az 5. alapelv kis változása a szöveg kiegészítése: helyesbítő intézkedés meghatározása abban az esetben, ha egy CCP-nél a felügyelet „eltérést mutat a kritikus határértéktől”.
A megsemmisítés, átdolgozás, más alkalmazásba rendelés elemzése és a döntés dokumentálása.
Gyökérokelemzés és helyesbítő intézkedés(ek), valamint ezek hatékonyságának elemzése dokumentáltan. - A 6. alapelv lényeges változása, hogy most a HACCP-tervet kell elsőként validálni, majd a HACCP rendszer verifikálására kell eljárás(oka)t kidolgozni!
Ez azt jelenti, hogy a HACCP-terv alkalmazásba vétele előtt olyan adatokat kell gyűjteni a ténylegesen működő berendezésekről és folyamatokról, amelyek azt mutatják, hogy a folyamatok megbízhatóan működtethetők meghatározott határokon belül.
A validálásnak ki kell térnie az alábbiakra:
- veszélyazonosítás,
- critical control points,
- kritikus határértékek,
- szabályozó intézkedések,
- a CCP-k felügyeletének gyakorisága és típusa,
- helyesbítő intézkedések,
- az igazolás (verifikálás) gyakorisága és típusa,
- a dokumentált információk típusa.
7. A CCP döntési fa a jövőben változni fog. Jelenleg az alkalmazás példája nem szerepel a dokumentumban.
AMI NEM VÁLTOZOTT:
Továbbra sem foglalkozik az élelmiszerhamisítással és az élelmiszervédelemmel.
Ezekre a
- Threat Assessment and Critical Control Point (TACCP), és a
- Vulnerability Assessment and Critical Control point (VACCP)
rendszerek alkalmasak.
Vagy, az USA-ban a Hazard Analysis and Risk-Based Preventative Controls (HARPC).
TEENDŐK: MIVEL A CODEX ALIMENTARIUS NEM AD KI „ÁTTÉRÉSI ÜTEMTERVET”, MINT A SZABVÁYN VAGY EGYÉB KÖVETELMÉNYRENDSZEREKET KIBOCSÁTÓ SZERVEZETEK, ÍGY AZ ÚJ DOKUMENTUMNAK MEGFELELÉS A MEGJELENÉSÉTŐL ÉRVÉNYES.
Az alkalmazás jogi alapja, hogy a 852/2004/EK RENDELET az élelmiszer-higiéniáról, 5. cikk: Veszélyelemzés, kritikus szabályozási pontok szerint: (1) Az élelmiszer-ipari vállalkozók a HACCP alapelvein alapuló folyamatos eljárást vagy eljárásokat vezetnek be, alkalmaznak és tartanak fenn.