A fenntarthatóságért folyó erőfeszítések legfontosabb színtereinek a következőket tartják:
- föld erőforrásai és az alternatív energiák egyensúlyának biztosítása,
- természeti környezet konszolidálása,
- ökoszisztéma védelme, a károsító tevékenységek szabályzása,
Számos nemzetközi és nemzeti jogszabály ír elő kötelezettségeket a fenntarthatóság nagyon széles és komplex színterein működő szervezetek számára.
A tevékenységi területek azonban rendkívül változatosak, a több forrásból származó jogszabályok összehangolatlanok, ezért az előírások megvalósítása és fenntartása komoly nehézséget jelent a vállalkozások számára.
A jogszabályok mellett nemzetközi szabványok jelentek meg a fenntarthatóság minden fontos területén, amelyek a szerteágazó követelmények és jogi szabályzások rendszerezésével megkönnyítik a teljesítéseket.
A szabványok, amelyek a fenntarthatóság legfontosabb területeihez kapcsolódnak óriási segítséget jelentenek a vállalkozások számára a követelmények teljesítésében:
- erőforrások egyensúlyánek biztosítása területén; ISO 50001 és a Kötelező Energia audit (gazdálkodás az energiéval, az energia felhasználás kötelező csökkentése) ISCC (alternatív források felhasználása: biomassza, bio üzemanyagok előállítása)
- természeti környezet védelme területén; ISO 14001, EMAS (környezetvédelmi rendszerek)
- ökoszisztéma védelme területn;FSC, PEFC, ISCC (erdők, őshonos területek védelme)
Ezeknek a szabványoknak az egységes, a nemzetközileg ismert és elismert, jogszabályokon alapuló követelmény rendszerei lehetővé teszik és biztosítják az egységes elvek alapján történő tanúsítást.
A tanúsitvványok pedig igazolják a követelmények teljesítését a hatóság, a piaci szereplők és a társadalom felé ezért a törvényesség igazolásán túl hatalmas piaci értékük van.