A kötelező energia audit teljesítésére a jogszabályok két lehetőséget adnak: 1. Energia audit lefolytatása, 2. MSZ EN ISO 50001 tanúsítvány megszerzése
Az EU irányelvet /2012/27 EU/ dolgozott ki az energia felhasználás korlátozására, azzal a céllal, hogy csökkenjen az energia függőség, az UHG kibocsájtás és nem utolsó sorban az energia költség. Az irányelv az energiafogyasztás 20%-os csökkentését irányozza elő 2020-ig.
Ebben az összefoglalóban az MSZ EN 50001 szabványon alapuló tanúsítás feltételeiről olvashat.
A 2015. évi LVII. törvény 22 § (2) bekezdését idézzük: "Mentesül a kötelező energetikai auditálás alól az a nagyvállalat, amely az EN ISO 50001 szabványnak megfelelő, akkreditált tanúsító szervezet által tanúsított energiagazdálkodási rendszert működtet. Ebben az esetben a nagyvállalat köteles négyévente megküldeni a Hivatal részére az érvényes tanúsítványt"
Az ISO 50001 szabvány tartalmában nem, de szemléletébeb különbözik az Energia audittól.
A szabvány által képviselt szemlélet elemei a következő kérdésk köré csoportosíthatók:
Hova akarunk eljutni?
Az irányítás alapja célok meghatározása vezetői vízió alapján. Ez az "Energiapolitika" mint küldetésnyilatkozat kerül meghatározásra. Azt fogalmazza meg, hogy mi a cél az energiarendszer befolyásolásával. A befolyásolás módját, mértékét az "Energiatervezés" jeleníti meg, ami mérhető tevékenység láncolatot jelent.
Hogyan és kikkel akarunk eljutni a célig?
Ahhoz, hogy az egyén tudatosan felelősséget vállaljon egy témában megfelelő képességeken, készségeken túl elkötelezettnek kell lennie.Ezt a célok, a feladat széles ismerete és a bevonás a kommunikáció biztosítja. Amikor a célok széles körben elfogadottak, a résztvevők azokkal azonosutak akkor a célok szervezeti kultúra részévé válnak, ami hatalmas eszköz egy ilyen léptékű prgram megvalósításában.
Milyen megelőző tevékenységeket kell tervezni a célok eléréséhez?
Mi a legolcsóbb segítség? A szervezet belső működését és külső kapcsolatait, a teljes működést az elérendő célnak megfelelően értékelni és indokolt esetben újra szabályozni szükséges.
Mi befolyásolja az energiahatékonyság fenntarthatóságát?
Folyamatos mérések, elemzések, ellenőrzések. Mindez biztosítja a kijelölt pályán maradást és jelzi a szükséges korrekciók indokoltságát.
Az ISO 50001 szabvány a megkövetelt folyamatos belső ellenőrzésekkel, évenkénti felügyeleti auditokkal segíti a már eredmények megőrzését, fejlesztését és így célok elérését.
Tájékoztatást aduk arról, hogy cégünk a TQ CONSULTING, konzorciális rndszere megfelelő szabályozási és szakmai ismeretekkel és jogosítvánnyal rendelkező szakemberekkel, sok éves rendszerépítési tapasztalattal felkészült arra, hogy energia auditokat végezzen, ISO 50001 rendszert dolgozzon ki, készítsen elő tanúsító auditra.